Gry Przeglądarkowe

Gry przeglądarkowe, to aktualnie jedna z najpopularniejszych form rozrywki zarówno młodego, jak i starszego pokolenia. Ludzie potrafią świetnie bawić się przy nich godzinami, często także wydając prawdziwe waluty na bonusy i profity w wirtualnym świecie. Gry komputerowe dzielą się na wiele kategorii, jedną z nich są gry na przeglądarkę. Nadal popularne, zarówno wśród młodzieży, jak i starszych zapaleńców. Czym są i czy warto poświęcać na nie swój wolny czas.

Najlepsze gry przeglądarkowe 2021

Przyjrzyjmy się kilku popularniejszym obecnie tytułom przeglądarkowym. Co przyciąga do nich tak dużą rzeszę graczy? Co jest ich fenomenem?

Football team

gry przeglądarkoweFootball team – to internetowy symulator menedżera piłkarskiego. Gra pozwala na stworzenie własnego piłkarza i zostanie częścią drużyny piłkarskiej, stopniowe rozwijanie jego umiejętności i grę ze znajomymi oraz użytkownikami z całego świata online na przeglądarce internetowej, oraz na systemach Android i iOS. Możliwość zrzeszania się w kluby z innymi to nie wszystko, symulator ten daje możliwość wzięcia udziału w meczach nie tylko towarzyskich, ale też ligowych, mistrzostwach pojedynkach na tricki i wiele więcej. Ponadto gracz może podpisywać i zrywać kontrakty w celu zwiększenia wirtualnych dochodów. Na końcowy wynik spotkań (przedstawianych w formie klasycznej dwuwymiarowej prezentacji) wpływają zarówno gracze pełniący funkcję zawodników, jak i trenerów. Football team umożliwia także obstawianie meczów oraz otwieranie zdobytych w trakcie gry paczek z wirtualnymi przedmiotami. Rejestracja jest darmowa, co jeszcze bardziej zachęca coraz to nowszych graczy, a sama populacja na serwerach gry jest naprawdę duża jak na grę przeglądarkową.

World of Tanks

gry na przeglądarkęWorld of Tanks – To jedna z najpopularniejszych obecnie gier przeglądarkowych online. Wydane przez Wargaming symulacyjne mmo może poszczycić się jedną z największych społeczności online wśród gier przeglądarkowych. Gra ta, pozwala jednak także na pobranie specjalnego launchera i rozgrywkę z poziomu normalnej aplikacji, co usprawni jej działanie. World of Tanks rzuca nas w wir akcji na drugowojennych polach bitew pancernych. Zadaniem graczy jest walka z przeciwną drużyną, kierując jedną z wielu kultowych, historycznych maszyn takich jak niemieckie Tigery czy amerykańskie Shermany. Każdy gracz może opowiedzieć się po jednej ze stron konfliktu (w tym także po stronie Polski), a w miarę przyrostu doświadczenia odblokowywać coraz to nowsze czołgi. Gra posiada wbudowany model mikrotransakcji, choć i bez wkładu pieniężnego gra oferuje naprawdę wiele. Istnieje także wersja mobilna gry pod tytułem “World of Tanks Blitz” oraz wersja konsolowa. Wysoka jakość produktu Wargaming jest naprawdę wysoka, co przekłada się na dobre oceny zarówno graczy, jak i krytyków.

Lineage 2 Essence

gry internetoweLineage 2 Essence – to klasyczna przeglądarkowa gra MMORPG i jednocześnie jedna z najpopularniejszych gier na przeglądarkę z tego gatunku. Lineage oferuje duży bogaty świat, podzielony między trzy królestwa oraz aż sześć grywalnych ras i wiele ścieżek rozwoju postaci. Najważniejszą częścią rozgrywki jest (jak przystało na gry RPG) eksploracja świata, walka i zbieranie doświadczenia. Gra posiada także rozbudowany system PVP, system gildii, masę różnych aktywności oraz interesujący wątek fabularny. Kolejnym ważnym aspektem, którego nie może zabraknąć w żadnej grze RPG, są specjalne dungeony i raidy wypełnione potężnymi potworami, bossami i naprawdę cennymi przedmiotami. Choć druga odsłona Lineage jest darmowa, posiada szereg mikrotransakcji od przedmiotów kosmetycznych po różnego rodzaju ulepszenia postaci. Rpeg ten powinien przypaść do gustu nawet największym fanom MMORPG. Twór NCSOFT, wypełniony jest różnoraką zawartością, aż po brzegi co przyciąga masę graczy z całego świata do tego fantastycznego uniwersum.

Czym są gry na przeglądarkę?

Gry przeglądarkowe to jak sama nazwa wskazuje gry komputerowe umożliwiające rozgrywkę przez przeglądarkę internetową. Jest to rodzaj gier, do których potrzebne jest połączenie z internetem, bardzo często oferują one rozgrywkę i rywalizację między graczami online z całego świata. Wśród nich znajdują się produkcje darmowe (free-to-play) jak i płatne (pay-to-play), te pierwsze często niestety posiadają rozwinięty system mikrotransakcji, bez których gra jest o wiele trudniejsza a czasami nawet niemożliwa do przejścia, co może odstraszać potencjalnych graczy. Najczęściej (choć nie jest to reguła) gry na przeglądarkę nie wymagają instalacji, co dla wielu graczy jest dużym plusem i atutem. Jednakże, często wymagają instalacji specjalnych wtyczek np. popularnego i niedawno usuniętego Flash Playera. Proste przeglądarkowe gry, podobnie jak gry mobilne, niewymagające dużego nakładu czasu stanowią często odskocznie dla zabieganych ludzi, niemogących pozwolić sobie na dłuższe rozgrywki w innych grach. 

Historia gier przeglądarkowych

Cały czas słyszymy o nowych grach na przeglądarkę i o coraz to lepszych tytułach co potwierdza tylko fakt, że ten sektor rynku gier komputerowych ma się całkiem dobrze. Jednak czy zawsze tak było? Jak wyglądały gry na przeglądarkę na samym początku? Cofnijmy się odrobinę w czasie.

Początków historii gier przeglądarkowych należy szukać pod koniec lat 90 ubiegłego wieku. Pierwsze wykorzystujące Jave gry uruchamiane w przeglądarce to najzwyklejsze klasyczne gry planszowe, takie jak szachy, warcaby, chińczyk czy kółko i krzyżyk. Wielu twórców gier komputerowych zauważyło wtedy zysk i potencjał w tworzeniu produkcji właśnie z możliwością rozgrywki przez przeglądarkę internetową. Wtedy to zaczęły powstawać pierwsze faktyczne gry przeglądarkowe takie jak Hattrick (1997). Dokonano także przeniesienia gier z innych platform (np. Tetris) właśnie na przeglądarki internetowe.

Gatunki gier na przeglądarkę

Przeglądarkowe gry online, tak jak zwyczajne gry na różne platformy, podzielić można na wiele różnorakich gatunków, różniących się gameplayem, stylem graficznym i wieloma innymi rzeczami. Gry przeglądarkowe wcale nie odstają w tej kwestii. Jakie więc gatunki są najpopularniejsze wśród internetowych graczy?

  • RPG (Role Playing Games) – to jeden z popularniejszych rodzajów gier, szczególnie jeżeli chodzi o gry przeglądarkowe. W grach tego gatunku gracze wcielają się w najczęściej stworzone przez siebie postacie, będące żywym elementem całego świata gry. Najczęściej produkcje RPG nastawione są na eksplorację, zbieractwo czy wykonywanie poszczególnych zadań co zawsze wiąże się z nagradzaniem gracza w postaci nabywania punktów doświadczenia i coraz to lepszych umiejętności. Gry RPG często łączą się z gatunkiem MMO. Przykładem przeglądarkowych gier RPG może być np. Shakes & Fidget oraz Drakensang online.
  • MMO (Massive Multiplayer Online) – jak sama nazwa wskazuje, gatunek ten umożliwia grę sieciową online dla dużej ilości graczy na jednej platformie. Gry MMO mieszając się z innymi gatunkami takimi jak RPG czy Strategie umożliwiają kooperację i rywalizację między milionami graczy.
  • Gry zręcznościowe – są bardzo popularne zarówno wśród graczy mobilnych, pecetowców, konsolowców, jak i graczy przeglądarkowych. Gatunek ten rozwinął się tak mocno, iż można go nazwać osobną kategorią. Wśród produkcji zręcznościowych można wyróżnić strzelanki (np. World of Warplanes), Platformówki (np. gry z serii Mario albo starą nadal popularną platformówkę MMO “Transformice”), Gry typu .io (np. Agar.io).
  • Gry Strategiczne – ten rodzaj gier, polega w skrócie na kierowaniu jednostką, grupą jednostek bądź całymi państwami do zwycięstwa na tle gospodarczym, militarnym bądź politycznym co wymaga dużo zaangażowania od graczy. Gatunek ten wywodzi się od gier planszowych. Przykładem mogą być takie produkcje jak: Forge of Empires lub Plemiona.
  • Gry logiczne – to gatunek gier, idealny dla osób lubiących główkować i pobudzać do działania swoje szare komórki. Można ich znaleźć pełno w internecie, poczynając od zwykłych szachów czy sudoku, kończąc na skomplikowanych logicznych grach typu escape.
  • Gry .io – To szczególny podgatunek gier zręcznościowych, przeznaczony głównie właśnie na przeglądarki internetowe oraz platformy mobilne i rozgrywkę online. Gry te polegają na rywalizacji z innymi graczami w celu zdobycia jak najwyższej pozycji w rankingu serwera. Gry te wymagają planowania ruchów, dobrej czujności oraz cierpliwości. Najpopularniejszą grą z tej kategorii jest niewątpliwie Agar.io, zadaniem gracza w tej przeglądarkowej produkcji jest kierowanie “bańką” pożerającą inne okrągłe elementy i graczy w celu powiększenia swojej objętości i zdobycia jak największej ilości punktów. Innymi grami tego typu są np. slither.io, paper.io itp.

Gatunków gier jest oczywiście o wiele więcej, lecz zazwyczaj podlegają one pod kilka głównych kategorii wymienionych powyżej.

Gdzie szukać gier przeglądarkowych

Kiedyś popularne były witryny internetowa mieszczące zbiory gier przeglądarkowych, lecz po usunięciu wtyczki Flash przestały być używanie. Aktualnie wszystkie popularne gry przeglądarkowe mają własne strony internetowe. Aktualnie zbiory najpopularniejszych gier można znaleźć pod różnego rodzaju rankingami najlepszych gier komputerowych albo tak zwanych “top listach”, poszukując więc “fajnych” i ciekawych gier warto tam zajrzeć.

Inne popularne gry na przeglądarkę

Można wymieniać tutaj wiele tytułów, skupmy się jednak na kilku najgłośniejszych i najpopularniejszych tytułach w 2021 roku.

  • World of Warships – to kolejna gra akcji MMO, obok World of Tanks, która wyszła spod skrzydeł Wargaming.net, tym razem jednak twórcy posyłają graczy na niebezpieczne wody, gdzie stoczą walki morskie słynnymi pancernikami prosto z II wojny światowej. Podobnie jak w poprzednim tytule, gracze mają do dyspozycji wiele historycznych pojazdów i kilka trybów gry, ponadto mają możliwość zdobywania punktów doświadczenia w celu odblokowywanie coraz to lepszych pancerników i ulepszeń
  • My Little Farmies – to darmowa ekonomiczna gra od studia Upjers. Zadaniem graczy w tej produkcji jest budowa i rozwój własnej farmy. Gra oferuje naprawdę dużo możliwości rozbudowy, wymaga jednak od graczy dbania o stan i rozwój upraw, aby generowały one jak największe dochody oraz wykonywanie prostych zadań, które to wspomogą ich w zarządzaniu gospodarstwem.
  • Enlisted – to wydana niedawno przez Gaijin Entertainment, osadzona w realiach drugiej wojny światowej wieloosobowa gra akcji na modelu free-to-play, stworzona przez Darkflow Software. Zadaniem graczy jest walka w jednej z kilku możliwych do wyboru historycznych kampanii wojennych. Walki w Enlisted toczą się zarówno na ziemi, jak i w powietrzu, co dodaje tylko immersji do całości produkcji. W grze oczywiście istnieje system rozwoju i personalizacji ekwipunku naszych żołnierzy, którzy podzieleni są aż na 12 różnych specjalizacji. 
  • Warthunder – to kolejna darmowa wieloosobowa gra akcji wydana przez Gaijin Entertainment. Gracze rzucani są w wir walki zarówno na lądzie, morzu i w powietrzu. W tejże produkcji do wyboru mamy ogrom maszyn wojennych z różnych epok czasowych oraz jak przystało na gry tego typu system rozwoju, który pozwala na odblokowywanie coraz to nowszych pojazdów.

Czy warto grać w gry przeglądarkowe?

Produkcje przeznaczone do rozgrywki przeglądarkowej mają zarówno wielu fanów, jak i przeciwników. Darmowa rejestracja i szeroka oferta tytułów przyciąga do siebie naprawdę sporą rzeszę graczy. Każdy powinien wśród nich znaleźć coś dla siebie. Jednakże ten rodzaj gier ma sporo wad. Przeciwnicy tego stylu grania mówią najczęściej o zbyt dużej ilości mikrotransakcji, modelowi pay-to-win (płać, aby wygrać), czy niezbyt rozbudowanym gameplayu i niskiej jakości graficznej. Pomimo widocznych wad, gry te potrafią przynieść naprawdę sporo frajdy, nawet bez czyszczenia portfela na mikstury premium czy przyśpieszenie budowania. Warto więc przymrużyć oko na ewentualne wady wymieniane przez graczy i samemu ocenić czy rozgrywka jest godna naszej uwagi, a może akurat uda im się wciągnąć nas na wiele godzin.